Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Kohout, Dopis od srdce a Setkání podivínů

14. ledna 2016 v 12:42 | Evas |  Jen tak
Co že mají jediný král veškeré drůbeže, milostné psaní a freak show společného? Jsou to jen některé příklady obrazů, které zdobí nové viněty kyjovského vinaře Václava Šalši. Ten změnil vzhled etiket z původních různě strakatých na … ještě strakatější :) Lahve nyní zdobí obrazy výtvarníka Michala Halvy, každou odrůdu jiný. O nových etiketách, malíři samotném a samozřejmě o novinkách ve svém sortimentu popovídal Václav Šalša účastníkům degustace v mém kraji, které jsem se bohužel nemohla zúčastnit. Několik vín se ale ke mně později dostalo, takže tak úplně zkrátka jsem nepřišla.Ochutnala jsem dvě úplně mladičká vína, Svatovavřinecké rosé 2015, které bylo uvedeno na trh jako Svatomartinské, a Müller Thurgau 2015. Růžovka s Dopisem od srdce na etiketě byla jen velmi světle růžová, její vůně svěží, malinovo-jahodová, chuť lehká, ovocná (jahody se smetanou), jednoduchá. Prostě lehké mladičké rosé, pití na žízeň :) Milerka byla vlastně v podobném stylu. Svěží, čerstvá vůně ovoce s lehkým květinovým nádechem a lehká, příjemně ovocná chuť s fajn živou kyselinou. Osvěžující, v pohodě pitné víno. Obraz na etiketě má název Setkání podivínů, ale lahev naštěstí nic podivného neobsahovala, víno je přesně takové, jak se dá od mladičkého MT čekat.
Kohouta na etiketě má Johanniter 2014 (trať Příčky, Skoronice). Je zpočátku výrazně aromatický, první nádech evokuje irsai oliver nebo jinou "voňavku", po delší době zůstane vůně jemnější a příjemně svěže ovocitá. Chuť je neutrální, působí celkem kulatě, kyselina, ačkoliv jí je přes 6 g/l při prakticky nulovém zbytkovém cukru, nijak netrčí, je pěkně zakomponovaná, jemná. Je to takové nekomplikované, běžné bílé :)


Poslední vzorek jsme ochutnávali vlastně naslepo, protože moji rodiče na zmíněné degustaci byli a pár lahví koupili, z nich jednu čerstvě nalahvovanou a tudíž bez etikety. A než jsme přijeli na návštěvu, název vypustili z hlavy. Víno mělo velmi temnou, neprostupnou barvu, teple působící třešňovo-višňovou vůni s výrazným štychem dřeva, pěkně kořeněnou, silnou. Chuť byla plná, ovocná, kyselina poměrně výrazná, ostřejší. Víno zatím působilo docela tvrdě, neotesaně, ale zdálo se docela tělnaté a pevné, takže to se určitě poddá. První dojem z vůně ukazoval na pinot noir, ale na ten byla barva příliš temná, víno moc plné a kořenité. Takže frankovka? Zweigeltrebe? Rozhodně to leželo v dubu a bavilo mě to. Nakonec to byl Laurot 2014.


(Vážně mám laurot ve dvou po sobě jdoucích zápiscích? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PepaK PepaK | E-mail | 15. ledna 2016 v 10:20 | Reagovat

Už po několikáté tu máš víno od Šalši a já si už po několikáté říkám, proč ho taky nevyzkouším víc. V létě jsem na pár jeho vín narazil na Slováckém roku v Kyjově a jeho SG a Johanniter byla snad jediná vína, která se dala v té záplavě umělých vůní a chutí místních vinařských hvězd a hvězdiček pít. No ještě sekt ze Spielbergu,ať jsem spravevedlivý.:-)
Dík za inspiraci a když tak napíšu, jak jsme se opět minuli v hodnocení :-)
Hezké dny a články v novém roce.

2 Evas Evas | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 10:26 | Reagovat

[1]: Napiš, ráda si přečtu. Nic dalšího jsem z ročníku 2014 neochutnala, tak jestli něco vyzkoušíš, dej vědět, co a jak :)

3 PepaK PepaK | E-mail | 21. ledna 2016 v 12:53 | Reagovat

Sice bylo ráno, ale neodolal jsem a nechal si nalít v jedné místní vinotéce Malverinu 2013 od Šalši. Jednoduché, ale moc pěkné svěží, lehce kořenité.Snad vydrží do jara nebo ještě lépe léta.Ideální pití za dobrou cenu venku na žížu. :-) Měli tam vcelku dost jeho vín. Bohužel mě někde odradil zbyt.cukr, jinde poloha nepoloha vinice. Chtěl jsem hlavně červené, ale měli polosuché André13 :-( a výše zmńovaný Laurot14. Bohužel na webu vinařství o něm není nic. Zkusím dotaz vinaři.
Konec zpráv... :-)

4 Evas Evas | E-mail | Web | 21. ledna 2016 v 14:01 | Reagovat

[3]: Děkuji za zpravodajství :) Jo, cukry, to je docela problém. Na degustaci jsem nebyla, ale rodiče ano, a říkali, že poměr vín se zbytkáčem byl i na ně moc vysokej.

5 PepaK PepaK | E-mail | 19. března 2016 v 8:24 | Reagovat

Před pár dny jsem absolvoval v radniční vinotéce v Kyjově (btw vedoucí je z Jeseníku:-)akci Ryby a víno, kde se objevila i Šalšova červená. Polosuchě André13 mi svou netypickou chutí hodně nesedlo a úhoře jsem nechal raději o suchu.:-) Jako "omluvenku" jsem dostal od pana vedoucího Šalšův Laurot13. Hodně jiný svět.Hezky ovocné, velmi pitelné,naslepo bych tipoval ZW možná i od Čačíka.Dal jsem si pro porovnání i Fratavu13 od Glose, ze které Laurot vychází. Ten byl velmi hutný, těžký, až likérový.Zajímavé víno,ale ne na dlouhé pití. Snad se letos v nabídce Šalšových vín objeví více suchých položek, abys měla o čem psát a mi ostatní,co psát neumíme, tě mohli kritizovat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama