Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Zdeněk Vykoukal pro Fajnšmekry

5. února 2016 v 9:12 | Evas |  Degustace
Vína Zdeňka Vykoukala nejsou jen pro vinné fajnšmekry, ověřila jsem si, že chutnají širokému spektru konzumentů od těch, kteří pijí víno jen velmi vzácně, přes ty, kdo mají víno rádi, ale nijak hlouběji se jím nezabývají, dále přes opravdové fajnšmekry a nebojím se to říct - až po vinné úchyláky. Název článku se jen snaží naznačit, že Zdeněk Vykoukal představil svá vína ve vršovickém obchůdku Fajnšmekr, který touto ochutnávkou zahájil degustační sezónu 2016. Pro Zdeňka je letošní rok hned z několika důvodů jubilejní, vinařstvím se zabývá kulatých 20 let, z toho 15 let na současných pozemcích, k tomu nějaká ta výročí osobní a rodinná. A jako veselá oslava vypadala i degustace - vinař byl jako vždycky vtipný, pointy jeho vyprávění mě mockrát nahlas rozesmály, a z degustace jsem odcházela s dobrým pocitem nejen na patře, ale i na duši. A s poznatkem, že Zdeňkova vína krásně zrají. Nebo aspoň ta, která mám tu čest sledovat už delší dobu, jsou čím dál lepší.



No a vína… paráda prostě. Ochutnali jsme i několik mladých, která leží v sudech na kalech a nalahvovány byly jen pro tuhle akci, takže ani etiketa ani chuť nejsou zřejmě definitivní. Müller Thurgau 2015 z akátového sudu je krásně aromatický, má čerstvou mladou vůni, ve které se prolínají svěží jablíčka, limetka a květiny. Chuť je mladičká, ovocná, jablečná kyselina je odbouraná, takže víno působí hladce a kulatě. Cuvée Austerlitz Ryzlink vlašský 2015 je z vinice v rešovské trati Stará hora, kterou má Zdeněk Vykoukal pronajatou, rovněž z akátu. Má jemnější, spíš "neovocnou" vůni, ořechy, bylinky, koření. Chuť působí tak nějak chladně, minerálně, ovocné tóny jsou jen v pozadí, víno je krásně suché, příjemně kořeněné. Moc se mi líbilo.


Chardonnay 2015 bylo jako první posbíráno, taky nejdřív ze všech vín vykvasilo a odbouralo, je tudíž nejdál. Má krémovou až máslovou nasládlou vůni a plnou hladkou chuť. Jaksi jsem postrádala kyselinu a struktura vína se mi zdála až olejovitá. Cháčko mi moc nesedlo, ale třeba je to jen fází vývoje, protože to o rok starší je boží. Ale o tom až dále. Jo a zraje v použitém větším dubovém sudu z Maďarska. Cuvée Austerlitz Pinot Noir 2015 je taky z trati s názvem Stará hora, ale tentokrát ne z Rešova, ale z Újezdu u Brna, zraje ve větších starších dubových sudech. Zatím je lehce kalné, ve vůni divočejší mix ovoce, kořenitosti a lehkého štychu vůně, které říkám bromhexin. Chuť je lahodně jahodová, struktura hladká, v pozadí je čokoládová sametovost. Je to mladičké, nehotové víno, ale moc pěkné, zábavné, nic mu nechybí, myslím, že se máme na co těšit.



Pak jsme se podívali na zoubek pětici vín o rok starších. Müller Thurgau 2014 má světle jantarovou barvu a pěknou bylinnou vůni s lehkým nádechem botrytidy, v poznámkách mám "chvíli voní jako uherák" :) Má moc příjemnou chuť s pěknou, trochu nervní kyselinou a příjemnou svíravostí. Je vyrovnané, krásně pitné, zábavné. Ten uherák a nervozitu ještě ověřím, vzala jsem si láhev i na domácí průzkum. Cuvée Austerlitz Veltlínské zelené 2014 je z hroznů koupených z tamějšího zemědělského družstva a má zvláštně kořenitou, trošku "pečenou" vůni, hodně proměnlivou a vrstevnatou, a dlouhou, šťavnatou chuť připomínající pomeranč s příjemně navinulou dochutí. Pěkné víno. Veltlínské zelené 2014 je naproti tomu z vlastních hroznů a leželo skoro rok na kalech. Má žlutou barvu, umírněnější vůni, lehce herbální, minerální, s nádechem mentolu. Chuť je šťavnatá, plná a zároveň živá, dlouhá, pevná. Elegantní, moc pěkné víno.



Cuvée Austerlitz Pinot Noir Claret 2014 má barvu světlejší než přecházející veltlín a krásnou vůni na pomezí červeného a bílého vína - trocha malin a višní, trocha květin a medu. Chutná vesele a živě, lahodná chuť je zakončená parádní kyselinou. Tohle se mi trefilo do noty úplně skvěle, moc dobré. Cuvée Austerlitz Rosé 2014 je směs zhruba ze třetiny frankovky, ze třetiny cabernetu moravia a menší třetiny svatovavřineckého a homeopatického množství pinotu noir. Než se víno pořádně provzdušnilo, zavánělo jako odlakovač na nehty :) Chuť šla lehce do jahod a dalšího červeného ovoce, byla lahodná, v pohodě pitná. S vůní jsem docela bojovala. A asi jsem se zakecala, protože v poznámkách nemám skoro nic. Doufám, že se k vínu ještě někdy dostanu, abych to mohla přehodnotit.


A na závěr dvě třináctky. O Cuvée Austerlitz Muškatel 2013 jsem se nedávno zmiňovala tady. Můžu jen potvrdit, že je to skvělý veltlín. Má krásnou zralou a současně svěží vůni žlutého ovoce a harmonickou, živou a šťavnatou chuť, příjemně kořenitou, lahodnou, úžasně pitnou. Paráda. Chardonnay 2013 zrálo v novém 500l dubovém sudu. Vliv dřeva je znát v podobě důvěrně známé vůně vanilky, ze skleničky též voní čerstvý chléb s máslem. Chutná výtečně, je šťavnaté, lahodné, vespod nasládlé, v závěru s pevnou kyselinou, dochuť je dlouhá a výborná.



Skvělé to bylo, díky všem zúčastněným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama