Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Alsaské pinoty noir pokračují

3. března 2016 v 13:01 | Evas |  Degustace
Ochutnávka pinotů noir z Alsaska, o které jsem psala nedávno, měla ještě dvě pokračování a zahrnovala některé velmi pěkné kousky. O dvou z nich se už tadyhle zmínil Jižní svah, ale přihodím teda i svůj pohled na tuhle dvojici. Na rozdíl od něj bych totiž ze zmíněných dvou dala na první příčku Domaine François Schmitt Pinot Noir Coeur de Bollenberg 2010, protože se významně blíží mé představě o ideální podobě pinotu. Má typickou světlejší barvu a pěknou teplou nasládlou jahodovo-třešňovou vůni s fajn štychem lehce ohořelého dřeva. Ovocná chuť je lahodná, kulatá a hladká, ale krásně osvěžující a šťavnatá, vstřícně veselá, parádně pitná. Není to žádná aromatická ani chuťová bomba, ale to od pinotu samozřejmě ani nečekám, je to velmi sympatické, vyvážené a zkrátka příjemné víno.
Domaine Joseph Gruss & Fils Rouge d ̓Alsace Pinot Noir Les Six Pièces de Chêne 2012 má tmavší barvu a výraznější kořenitou vůni višní s nádechem po kávě. Má výraznou, trochu drsnější a ostřejší chuť višňové šťávy se stopou hořké čokolády, delší dochuť, pevnou kyselinu. Působí mladistvě a sebevědomě, je důraznější a trochu hranaté, chlapské. Baví mě.


Líbila se mi dvě vína z Domaine Jean-Marc Bernhard. Jiná tři vína z tohoto vinařství jsem tu pochválila na podzim, tak postupně získávám pocit, že to bude vinařství, jehož produkce mi obecněji sedí. Pinot Noir Tradition 2013 má tlumenější kořeněnou až zemitou vůni, višňovo-třešňovou, pecičkovou, lehký štych dřeva. Ovocná chuť má čokoládový podtón, dochuť je višňová, dost dlouhá. Víno je trochu tvrdší, je ale mladé, takže to se časem určitě poddá. Jinak je vyvážné, svěží, krásně se pije. Pinot Noir Barrique 2012výraznější vůni, svěže višňovou s až cabernetovým nádechem po černém rybízu a ostružinách a s nasládlým štychem dřeva. Chuť je šťavnatá, živá, vrstevnatá. Víno působí pořád dost mladě, je vstřícné a přátelské, nikoli ovšem jednoduché. Líbí se mi moc.


A moc pěkné bylo víno Domaine AiméStentz Rouge d'Alsace Cuvée du Vicus Romain 2011 s velmi pěknou teplou jemně kořeněnou třešňovo-jahodovou vůní a velmi lahodnou, kulatou a hladkou a přitom pořád pěkně živou a šťavnatou chutí. Už příjemně nazrálé, ale pořád svěží víno, harmonické, pěkně odrůdové.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jiri Hron Jiri Hron | E-mail | Web | 3. března 2016 v 13:16 | Reagovat

Diky za recenzi ! Dnes pokracujeme a také koncime s Pinot Noir z Alsace. Budou dalsi kousky od André Grusse, François Schmitta a Agathe Bursinové...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama