Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Iltisovo čapí hnízdo

24. března 2016 v 9:15 | Evas |  Degustace
Název je to poněkud laciný, to uznávám, ale vy zase uznejte, že při pohledu na tyto etikety se zkrátka nedá odolat. Dovozce francouzských vín Jiří Hron pokračuje s degustacemi v Café 35 a po sérii ochutnávek alsaských červených zůstal ještě jednou v Alsasku - tentokrát s ryzlinky. Dnes se podívám na čtveřici vzorků z dvanáctihektarového vinařství Domaine Jacques Iltis &Fils, které sídlí v obci Saint Hippolyte.


Riesling Schlossreben 2013 má v bohaté, ale svěží vůni žlutého ovoce pěkný nádech petroleje a nasládlý medový tón. Jeho chuť je plná a šťavnatá, výrazná, v dochuti má příjemnou grepovou hořčinu. Je to svěží mladé víno, veselé a plné šťávy, které se dobře pije a zvedá náladu.
Riesling 2012 má ještě výraznější petrolejový štych v jinak velmi šťavnatě působící vůni zralých citrusů. Chuť je plná, až opulentní, vespod nasládlá, v závěru s výraznou citrusovou kyselinou, dost dlouhá. Objektivně vínu nemůžu nic vytknout, ale zdá se mi těch vůní a sladko-kyselých chutí až moc, je až příliš výrazné. Dala bych přednost prvnímu vzorku, který se mi zdál elegantnější.

Riesling Schlossreben 2010 má svěží a přitom elegantní, jemnější ovocnou vůni s krásnou "barvy-laky" linkou. Chuť je jemně ovocná, chladná, minerálně vysušující, dlouhá. Kombinace petrolejové vůně a kamenitě suché chuti zůstává dlouho na patře. Je to šarmantní, harmonické, moc pěkné víno, z mého pohledu ideální typ ryzlinku.

Riesling Schlossreben 2008 má už výrazně zralou vůni, v níž petrolejový štych ustupuje do pozadí a hlavní slovo má medová nazrálost. Chuť má pořád fajn kyselinu i délku a pěknou výraznou mineralitu, zdá se už ale tenčí a chybí ji ta okouzlující harmonie a elegance, kterou nabízí ročník 2010.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama