Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Degustace CC VINO: Ryzlinky Franka Brohla

7. června 2016 v 12:34 | Evas |  Degustace
S víny Franka Brohla jsem se setkala asi před rokem na degustaci pořádané jejich dovozcem, společností CC VINO. Ryzlinky na mě tehdy zřejmě udělaly dojem, protože ačkoliv moje paměť značně pokulhává, a ta senzorická rovnou na obě nohy, doteď se mi při vyslovení Brohlova jména vybaví úžasná čistota, svěžest a pěkná mineralita, které byly společným znakem všech tehdy ochutnaných vín. Když mi z CC VINO přišla pozvánka na další ochutnávku těchto moselských vín, neváhala jsem ani chvilku. Něco málo o vinařství manželů Brohlových najdete v úvodu zápisku z minulé degustace, teď se podívám rovnou na jednotlivá vína.


2014 Riesling Hochgewächs "Heartbreak" trocken má překvapivě sytě zlatou barvu a pěknou ovocnou "žlutou" vůni s nádechem po citrusech. Chuť je krásně svěží, lehká, dochuť příjemně citrusová až grepová, pěkně dlouhá. Příjemné víno na pití, osvěžující, čerstvé, šťavnaté.2014 Riesling Alte Reben 1889 Kabinett trocken je vyroben z hroznů z vinice, v níž prý dosud skutečně roste část keřů zasazených v roce 1889. Víno má nevtíravě elegantní vůni, svěží, spíš květinovou, výrazně minerální. Chuť je plnější, působí "chladně", kyselina je pěkná a pevná, mineralita opravdu výrazná, připomíná vlhké křemeny, zdivo starých domů. Co jsem si tak všimla, u ostatních účastníků se nesetkalo zrovna s nadšením, ale mně se tohle víno moc líbilo, jeho silná minerální linka, nevtíravá vůně, nenápadná elegance a jistá nepřístupnost až noblesa mě velmi pozitivně zaujaly.2011 Riesling Pündericher Nonnengarten Spätlese trocken má velmi pěknou vůni plnou zralého ovoce krásně okořeněnou petrolejovým nádechem. Chuť je zralá, ovocná a plná s fajn mineralitou, musím ale přiznat, že právě ta plnost spolu s až olejovitou konzistencí mi trochu vadily. Mnohem víc mi sedl 2014 Riesling Pündericher Nonnengarten Spätlese trocken, tj. totéž víno o tři roky mladší. Mělo taky moc pěknou vůni, tentokrát kombinující svěží ovoce a čerstvě posekanou trávu, chuť byla lehká, svěží, ale nikoliv jednoduchá, víno je elegantní, krásně pitné, má příjemnou mineralitu, dobrou délku, lehkou kořenitost, vyváženou chuť. Opravdu příjemné pití.2014 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese "Rosenberg" trocken měl úplně jiný projev než předchozí Spätlese téhož ročníku, ale byl taktéž moc pěkný. Měl nasládlou vůni ovoce až tropického, k tomu vanilka a med. Chuť je šťavnatá, plná ovocných šťáv, kyselina pěkná a pevná, dlouhá dochuť, plnost a sebevědomí, až panovačnost. Je to výrazné víno, které se umí prosadit. Je plné chutí, vůní a života, mladé, živé, bohaté. Fakt dobré.2012 Riesling Pündericher Marienburg feinherb má elegantně nazrálou vůni s krásným nádechem typu "barvy-laky" a plnou, dosti nasládlou chuť s živou kyselinou, z níž se až sliny sbíhají. Víno je úžasně šťavnaté, je ho doslova plná huba. Má dost cukru, ale kyselina ho krásně vyvažuje, takže víno působí velmi harmonicky a živě. Přes jeho sladkost bych se ho nebála nazvat osvěžujícím.


2014 Riesling Reiler Goldlay Spätlese feinherb má sytě zlatou barvu a ovocnou vůni broskví a pomerančů se stopou karamelu. Působí mohutně, plně, je dost sladké (zbytkový cukr 22 g/l), ale kyselina (9 g/l) je řízná a pevná a sladkost tak v žádném případě nepůsobí otravně nebo unyle. Je plné šťávy zralých broskví a pomerančů s kapkou svěžího grepu. Lahodné víno dlouhé chuti, které dovozce doporučuje k ostřejším asijským jídlům - jo, tam by se perfektně hodilo.


2010 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese feinherb má až slámově žlutou barvu a omamnou zralou petrolejovo-ovocnou vůni. Je mohutné, kulaté a hladké, výrazně nasládlé, ale kyselina je pořádně výrazná a v dochuti svěží. Je to plnotučné, výživné víno, které by si klidně poradilo i s nějakým těžším jídlem, těstovinami se smetanovou nebo sýrovou omáčkou.2014 Riesling Pündericher Marienburg Kabinett je už pořádný slaďák (cukr 51 g/l)! Má maličko podzimně melancholickou vůni, lehce kořeněnou, medovou. Chuť připomíná zralé broskve a hlavně hodně sladké zralé meruňky, má medovo-karamelový závěr. Kyselina se ale ve sladkosti neztrácí, chuť zůstává harmonická a šťavnatá a úplně volá po nějakém ovocném, nejlépe broskvovém nebo meruňkové dezertu. Je to pití pro babičky a tetičky, ale jako dezert neurazí ani mě :)


A nakonec skutečný cukrblik! 2014 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese má 79 gramů zbytkovéhu cukru, slámově žlutou barvu a medovou kořenitou vůni, která připomíná hodně zralé až přezrálé ryngle. Ostatně i chuť je takhle rynglová, plná, zralá, vláčná a plnotučná. Je ale současně mlaďoučká, kyselina živá a svěží. Víno je lahodné, mazlivé, vyloženě dezertní.


Potvrdila jsem si dojem z loňska - suchá vína Franka Brohla jsou krásně svěží, minerální, čistá, voňavá, ale přitom velmi přirozená, a cukr ve sladších je dobře vyvážený pěknou kyselinou, takže jsou harmonická a stále výborně pitná. Byla to povedená ochutnávka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama