Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Degustace v Centru slováckých tradic v Modré

9. srpna 2016 v 9:21 | Evas |  Výjezdní akce
Minule jsem tu psala o výborné svatební svíčkové ve velehradském hotelu Mlýn a několika vínech od Lahofera. Nejen u těch jsme ale na oné svatbě zůstali - milí novomanželé pro své hosty připravili i degustaci vín. Na tento bod programu jsem se obzvlášť těšila! A to jsem ještě netušila, že nepůjde o klasickou ochutnávku s bodrým strécem ve sklepě, ale o supermoderní individuální degustaci v Centru slováckých tradic Modrá, kde si každý určuje své tempo, degustační set i dávku. Svatební program snů!


Netušila jsem, že v Modré, což je obec prakticky srostlá s Velehradem, něco takového mají. Součástí velkého areálu je archeoskanzen, skanzen Živá voda s podvodním tunelem, pálenice, prodejna lokálních produktů, vinařské muzeum a tzv. slivovicová a vinná stezka. Vinná stezka je moderní, designově krásný a velmi příjemný podzemní komplex chodeb, lemovaných chlazenými vitrínami, kde se v každé z nich pěkně chladí osm lahví vína, vitrín je celkem třináct. U každé takové chladničky je na zdi tablet s informacemi o příslušných vínech a z každé lahve si můžete nechat po stisknutí příslušného tlačítka nechat nalít degustační vzorek ve velikosti 0,2 nebo 0,5 deci nebo rovnou celou decku. A to tak dlouho, dokud vám nedojde kredit na kartě, která se do jednotlivých automatů vkládá a kterou si zřejmě nabijete dle svého uvážení (my dostali karty už nabité, takže jejich varianty neznám). K dispozici jsou sklenice Luigi Bormioli, myčka skla, a dostatečný počet vysokých stolků a karaf s vodou. Systémem degustace jsem byla nadšená, navíc to všechno opravdu krásně vypadá, takže procházka touto vinnou stezkou je velice příjemnou kratochvílí :)


O něco menší nadšení už ve mně vzbudil výběr vín - poměrně velký podíl představují vína se zbytkovým cukrem, všelijaké výběry z hroznů, utahané bílé a šedé rulandy, sladké tramíny a podobné lahůdky. Poměrně hodně vzorků bylo ze zlechovského vinařství Jakubík, ale žádný z nich mě, mírně řečeno, nenadchl. Polosuchý Pinot Noir pozdní sběr 2013 byl absolutně neodrůdový, Frankovka 2014 ve výběru z hroznů rozpadlá a čajová, snad jen opulentní, výrazně medovo-ovocné Rulandské šedé, pozdní sběr 2014, s dlouhou šťavnatou dochutí bylo docela fajn, ačkoliv pro vlastní potřebu bych po něm taky nesáhla. Obecně jsem našla víc povedených červených, najít bílé víno, které by mi sedlo, mi dalo dost práci. K nejlepším patřil Sauvignon pozdní sběr 2015 (Collection 1508) ze Zámeckého vinařství Bzenec, s pěknou typickou angreštovo-rybízovou vůní s lehkým herbálním nádechem a svěží, krásně pitnou lehkou chutí. Taky polosuchý Sauvignon pozdní sběr 2014 z tvrdonického vinařství Kosík nebyl špatný, působil takovým technickým, chladným dojmem, byl příjemně kořenitý, šťavnatý, v pohodě se pil. Z ryzlinků byl nejlepší Ryzlink rýnský pozdní sběr 2013 od Josefa Dufka, který měl zralou medovou vůni a výrazně ovocnou sladko-kyselou chuť s dlouhou dochutí s říznou kyselinou.K nejlepším červeným patřil jakostní Neronet barrique 2011 z bzeneckého Vinum Moravicum, silně kořenitý, výrazně ovlivněný sudem a s pořádně drhnoucím tříslem v chuti, ale jinak srovnaný, plný a s jakous takous strukturou. Frankovka pozdní sběr 2012 z vinařství Kněží hora (Bzenec) bylo docela fajn, takový drsnější, chlapský, hranatější styl, s fajn ovocně-kořenitou chutí a dobrou délkou. Cabernet Sauvignon výběr z hroznů 2011 a Alibernet pozdní sběr 2011 strážnického vinaře Luďka Botura jsou jako drtivá většina vín tohoto vinaře pořádně alkoholická, výrazně kořenitá, úderná, silná vína, u těchto odrůd to myslím není na závadu a k pořádnému fláku hovězího si je umím dost dobře představit.Jedna z vitrín je věnovaná mělnické oblasti, bohužel zrovna ta byla kvůli technické závadě mimo provoz, a jednu vitrínu zabíralo osm vzorků argentinských vín odrůdy Malbec. K těm se vrátím v dalším zápisku. Z technické stránky téhle prezentace jsem byla opravdu nadšená, z výběru vín spíš rozpačitá. Je samozřejmě zaměřený především na slováckou oblast a čerpá prý dosti z výsledků Salónu vín. Nenašla jsem ovšem nic skutečně zajímavého, nic, co bych si ráda koupila domů. Ale to už je asi spíš můj problém :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Laďa Laďa | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 8:37 | Reagovat

To nezní jako tip na návštěvu :)))
Nebylo tam žádné víno z Blatnice?

2 Neználek Neználek | 10. srpna 2016 v 17:59 | Reagovat

Ano, je tam i víno z Blatnice. RR VOC 2014 Vinařství Masarik.
Zajímavost. Použitá autochtonní kvasinka selektovaná na univerzitě v Bratislave ve spolupráci s Fedorem Malíkem.

3 Petra Petra | Web | 16. srpna 2016 v 10:41 | Reagovat

Teda to koukám! Vypadá to tam fakt pěkně. Super tip na výlet!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama