Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Malbec v Centru slováckých tradic

16. srpna 2016 v 10:41 | Evas |  Výjezdní akce
Malbec sice nepatří zrovna k typickým slováckým tradičním znakům, ale jedna ze zastávek tzv. vinné stezky ve skanzenu na okraji obcí Modrá a Velehrad, o níž jsem tu psala v minulém zápisku, byla věnována právě osmi argentinským vzorkům této odrůdy, a my jsme je všechny pečlivě prozkoumali, takže dnes pár poznámek k nim (resp. jen k sedmi z nich, protože jeden ze vzorků byl rozjetý, chutnal jako jablečný mošt). Vlastně nevím, proč si tu vybrali zrovna Malbec, ani jestli bude tahle část expozice proměnlivá a někdy v budoucnosti třeba vystřídaná zase přehlídkou vín z nějaké jiné odrůdy či země.
Dieter Meier, Puro Malbec 2015, oblast Mendoza - celkem jednotvárná višňová vůně a měkká, krátká chuť, až protivně očesaná, proklouzne krkem a nezanechá dochuť ani dojem. Chybí mi kyselina, tříslovina, jakákoliv duše, trocha osobitosti. Tohle mě nenadchlo.


Bodega Piedra Negra, Malbec 2015, Alta Colección, Mendoza - pěkná bohatá a kořenitá vůně lesního ovoce s výrazným štychem dřeva, příjemná ovocná chuť, hladká, ale ne tak nudně uhlazená jako u předchozího vzorku. Je to fajn víno s vůní zajímavější než chutí, ale v pohodě pitné.


Domaine Bousquet, Malbec Grande Reserve 2012, Tupungato Valley, Mendoza - krásná vůně švestek, černého rybízu a lesních plodů s až marmeládovými tóny, kávy a koření, lahodná a šťavnatá plná chuť, která konečně nepostrádá živější kyselinu, dlouhá dochuť, zakulacená tříslovina. Moc pěkné víno, vrstevnaté a bohaté, úžasně se pije.


Domaine Bousquet, Ameri Single Vineyard 2011, Tupungato Valley, Mendoza (65% malbec, 20% Cabernet Sauvignon, 10% Syrah, 5% Merlot) - bohatá nasládlá vůně plná ovoce od třešní a višní až po ostružiny a další lesní plody, nádech čokolády, výrazná stopa dřeva a vanilky. Chuť je plná a lahodná, jemně kořenitá, nasládlá, kulatá, ale nechybí ji struktura ani jemná kyselina. Je to moc pěkné víno, takové ukázkové, vzorné, mně o chlup (ale opravdu jen o chloupek) víc ale seděl předchozí vzorek, který působil úderněji a maličko drsněji.


Domaine Bousquet, Gaia Red Blend 2013, Tupungato Valley, Mendoza (50% Malbec, 45% Syrah, 5% Cabernet Sauvignon) - vůně je pěkná a vstřícná, plná bobulového ovoce, s lehkým nádechem květin a sladkého karamelu. Má vyrovnanou, sametově hladkou, lahodnou chuť, lehce nasládlou, nikoli ale otravně cukrovou, s pěknou živou kyselinou v závěru a příjemné dlouhou a kořenitou dochutí. Příjemné, jemnější víno.


Escorihuela Gascon, 1884 Estate Grown, Malbec 2014, Mendoza - vůně je jemnější, příjemně ovocná, jen lehce kořenitá, působí vesele. I chuť je taková jásavě veselá, plná svěží ovocné šťávy, poddajná, podle Bousquetových vín značně jednodušší a plošší, ale veskrze příjemná a vstřícná. Je to fajn nekomplikované víno na běžné pití, řekla bych.


Famiglia Bianchi, Malbec 2012, San Rafael, Mendoza - velmi sladká vůně připomínající zralé třešně a med, stejně sladké a medové se zdá i na jazyku. Chybí mu šťavnatost, živost, pro mě zcela nezajímavé, nudné víno.
Jean Bousquet převálcoval ostatní producenty nejen množstvím - všechny vzorky tohoto biovinařství vlastněného rodilým Francouzem byly výtečné a očividně vyčnívaly nad ostatními. Nebylo to moje první setkání s tímto vinařstvím, kdysi jsem se zúčastnila ochutnávky jeho vín a i tehdy jsem byla s těmito víny velmi spokojená.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neználek Neználek | 16. srpna 2016 v 12:38 | Reagovat

Na Hotelu Skanzen proběhl 17.4.2016 velmi povedený Malbec World Day. Kombinovaný s výtečným snoubením pokrmů a vína.
Od té doby se Malbecy dostaly do jednoho automatu, který má být pravidelně obměňován.
Na léto jsem tam čekal něco lehčího.

2 Evas Evas | E-mail | Web | 16. srpna 2016 v 14:28 | Reagovat

[1]: Děkuju za doplnění informací. Ono je tam tak příjemně, že člověk rychle zapomene, že venku je vlastně vedro :) Takže nám malbecy vůbec nevadily, i když je pravda, že měly všechny dost alkoholu. Ale některé byly vážně dobré.

3 Danča Danča | Web | 17. srpna 2016 v 14:14 | Reagovat

Tak jsem dočetla a mám chuť na vínko, klidně i na červený, ovšem asi něco lehčího...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama