Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Třikrát zralé bílé z Moravy

26. října 2016 v 9:23 | Evas |  Jen tak
A jak se nám to pěkně řadí po ročnících!


Nejstarší z trojice bílých moravských vín, které jsem ochutnala při různých příležitostech během nedávné doby, je Blanc de Blancs 2009 z Dobré vinice. Zhruba ze dvou třetin Pinot Blanc, zbytek Chardonnay. Má výrazný oxidativní nádech připomínající madeiru, pěknou vůni zralých jablek, štědré hrsti koření, sušeného ovoce, v pozadí dřevo, medový štych. Chuť je šťavnatá a přitom suchá, dost plná, víno naplní ústa kulatou a výraznou chutí s dlouhou dochutí s výraznější pevnou kyselinou. Pamatuju si tohle víno z některé degustace jako voňavější trochu víc do exotiky a takové opulentnější. Současná zralejší umírněnější a elegantnější podoba ovšem rozhodně není horší. Víno se krásně pije, působí pořád zdravě, je moc pěkné.
Sauvignon Blanc 2010 z Krásné hory parádně vyzrál. Je to víno s bohatou, zralou a jasně rozpoznatelnou sauvignonovou vůní - černý rybíz, angrešty, med, trochu zeleného listí, všechno pěkně kořeněné a živé. Má pořádnou kyselinu (přes 9 g/l, při cukru jen lehce přes 1 g/l), ta ale nijak netrčí ani nepůsobí agresivně. Víno je zralé, ale díky kyselině pořád krásně svěží, dochuť je citrusová a hodně dlouhá, v chuti je krásná kořenitost a pikantnost. Moc hezky voní a vyloženě se chce pít. Tenhle desítkový sauvignon je v parádní kondici a svou lehkou nohou a současně pevností a elegancí mi udělal fakt radost, je to povzbudivé pití :) Hrozny pocházejí ještě z Ratíškovic, z trati Díle.
A ještě omládnutí o rok - s cuvée Grefty 2011 od Oty Ševčíka. Směs veltlínu a vlašáku z Bořetic má jemnou, ale úžasnou vůni, kterou nedokážu pojmenovat jinak než ztělesněná mineralita. Připomíná čerstvou omítku, mokré kamení v potoce. Je taky trochu zemité, v pozadí má pěknou vůni dřeva. Chuť je chladná, pevná, slaná, velmi, velmi dlouhá, na patře opravdu dlouho ulpí chuť grepu, která se pomalu mění v citrusovou dochuť, která dlouho doznívá. Tak dlouho, než si dáte další skvělý doušek. Vůně zdiva a kamenitě chladný dojezd chuti jsou v parádním souladu, je to výborné, harmonické, parádně pitné víno. Mňam.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama