Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Frankovka třikrát jinak

1. listopadu 2016 v 9:44 | Evas |  Jen tak
Při nedávném víkendu s rodinou se nám na stole sešly hned tři Frankovky. Od různých vinařů, z různých ročníků, vyrobené různými výrobními postupy. Frankovka patří k mým oblíbeným odrůdám, takže do zkoumání jejích možných podob se pouštím opravdu ráda.


Tahle trojice byla víc než povedená.
Takže nejdřív Frankovka z oblasti této odrůdě přímo zasvěcené: z Dolních Kounic. Vox In Excelso 2012 z vinařství Dva duby je Frankovka z dolnokounické trati Horní Nová města. Je to víno pěkné červené barvy a lehčího střihu, s fajn vůní po višních s jemným povidlovým štychem a nádechem hořké čokolády, kouře a dřeva. Chuť je opravdu lehčí, ovocná, suchá, hladká, s navinulou, příjemně kořenitou a pikantní dochutí. Nic opulentního nebo mohutného, ale příjemně pitné a vstřícné víno, živé a současně už pěkně uhlazené a harmonické pití. Mám ráda tahle nenápadně šarmantní vína.


Frankovka 2013, pozdní sběr, z Velkobílovických vín (trať Nová hora, Velké Bílovice) je ukázka robustnější a na první pohled efektnější varianty. Má tmavší barvu, temně granátovou, výraznou a teple působící ovocnou vůni višní a sladkých třešní, kořenitou, s efektním vanilkově-kouřovým štychem. Zpočátku taky s docela silným animálním nádechem připomínajícím nové kožené boty. Do druhého dne ale vůně kůže úplně zmizela a zůstala jen ona teplá, lehce připálená ovocně-kořeněná vůně. Chuť je višňová, nečekaně čerstvá a mladistvá, kyselina v dochuti je celkem řízná, třísloviny ale působí kulatě. Do druhého dne se víno uhladilo a získalo na sametovosti a vláčnosti. Výrazné, ale příjemné víno. Doporučuju dopřát mu ten den či dva čas.


A ještě jednou ročník 2013, ale tentokrát růžový. Frankovka 2013 klaret od Petra Korába (trať Psinky, Boleradice) má lososově růžovou barvu a moc pěknou jahodově-karamelovou vůni, příjemně sladce kořeněnou. Chuť je naproti tomu úplně suchá, až ústa vysušující. Je, jak se na růžové patří, svěže ovocná, současně už ale kulatější, srovnaná, příjemně nazrálá. I v chladném podzimní dni přijde tohle víno vhod, není to žádná sladkokyselá veselá bazénovka, kterou je potřeba podchladit, ale pěkné jemné a harmonické víno.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jiri hron jiri hron | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 9:55 | Reagovat

Ahoj ! Jak se dari ? Pripravena na Beaujolais Nouveau, 15. nebo 16.11. v predpremiére ? JH

2 PepaK PepaK | E-mail | 4. listopadu 2016 v 23:43 | Reagovat

Vox In Excelso 2012 - mé zatím nej z 2D. Šarmantní...to je to správné vše vystihující slovo... mažu si své zbytečné dlouhé degustační poznámky ... píšu jen šarmantní...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama