Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Staré starosvětské a nové svatovavřinecké

7. prosince 2016 v 11:15 | Evas |  Jen tak
Název článku se dnes nebezpečně podobá jazykolamu, ale s dotyčnými víny naštěstí o žádné lámání jazyka nešlo. I když ten mladý vavřineček je trochu divočák! Že se chystá ke změně etiket a mírnému odklonu od hesla "staré vinohrady", se Petr Koráb zmínil už v létě na festivalu v Kutné Hoře. Ale že je změna už na spadnutí, to jsem netušila. Když jsem nedávno otvírala krabice se zásilkou z Boleradic, vykouklo překvapení. Jiný tvar lahví, nový vzhled, motto Živá hora. Jednoduchý design se mi líbí, jen se mi teď problém na první pohled ve vinotéce rozeznat víno krásnohorské od Ševčíkova rozšíří ještě i na Korába :)


Svatovavřinecké 2015 (trať Víckov, Boleradice) má kořenitou vůni višní a švestek, s nádechem dřeva a hořké čokolády. Chuť je ovocná, řízná, čerstvá a kořenitá. Čerstvě po otevření je hranatější a poněkud neotesané, což je vzhledem k mládí zcela pochopitelné. Dali jsme mu ale na čas pokoj, druhý den ho nechali být a v ten třetí už bylo příjemně zaoblené a učesanější, ve vůni teplejší, klidnější a příjemně zemité. Samozřejmě pořád mladičké, ale už ne divoké. Celkově je to lehčí, v pohodě pitné červené s pěknou kyselinou a takovým povzbuzujícím účinkem.
A k tomu něco se starou etiketou: Starosvětské 2013 sur-lie. Ryzlink rýnský z boleradické trati Psinky je lehce přirozeně zakalený a má takovou podzimní kořeněnou vůni. Jablíčko, ořechy, spadané listí, sušené bylinky, staré dřevo, sladké koření, jemný náznak kvasnic. Chuť je výrazná, šťavnatá a přitom prachově suchá, dochuť hodně dlouhá, lehce svíravá a příjemně natrpklá, vespod příjemná minerální linka, na konci s jemnou grepovou či pecičkovou hořčinou. Je to živé a dobře pitné, současně ale elegantní víno.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | E-mail | 7. prosince 2016 v 20:05 | Reagovat

A jéje, opět ty nešťastné etikety. Já si na ty změny prostě nezvyknu a každý nový pokus mi příjde, jako krok vedle...Ty staré krásné etikety byly prostě skvělé. Ty nové mají být prosím co??? :-)

2 Evas Evas | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 13:34 | Reagovat

[1]: To bude spíš dotaz na vinaře ;) Mně se líbily ty úplně původní, ale když na ně kouknu teď, zdá se mi, že byly poněkud přeplácané. Oproti těm předchozím považuju tyto nové za zlepšení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama