Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Lednová červená

26. ledna 2017 v 14:42 | Evas |  Jen tak
Jen pár dní po krásnohorském Zweigeltrebe 2013 jsem shodou okolností ochutnala Zweigeltrebe Reserva 2011 z tohoto vinařství. Donesli ho kamarádi, spolu s parádním Modrým Portugalem téhož ročníku od vinaře Petra Kočaříka. Dobrý portugal mi vždycky udělá radost. Tenhle byl přímo skvělý. Měl krásnou vůni plnou tmavého ovoce, višní, zralých ostružin, švestek. K tomu příjemný nasládlý kořeněný nádech. Na jazyku víno přímo hladilo. Bylo jako samet, vláčné, kulaté, lahodné. Kyselina přitom nechyběla a víno díky ní pořád působilo pevně. Ovocná chuť měla příjemný čokoládový dozvuk. Tenhle portugal byl zralý, harmonický, krásně se pil a nic mu nechybělo ani nepřebývalo.
Zweigeltrebe Reserva 2011 z Krásné hory (trať Vinohrady, Moravská Nová Ves) je po všech stránkách výraznější víno než zmíněný portugal. Vůně je intenzivnější, i když ovoce evokuje vlastně téměř stejné. Vliv sudu i dávka koření se taktéž zdají větší. Je stejně vláčné a hladké na jazyku, ale působí mladistvějším dojmem, v dochuti je živější kyselina a víno, ač pěkně plné a bohaté, působí veseleji a svěžeji. Lahodná a zralá ovocná chuť je plná života a šťavnatosti. Je to krásné, barevné víno.


Které je lepší? Těžko říct. Portugal k rozjímání a uklidnění, zvajglt k povzbuzení a vzpruze.


A ještě jedna fajn Frankovka. Ročník 2013 Tomáše Čačíka. Má příjemnou a výraznou vůni višní a třešní s pěkným štychem dřeva a kouře a dobře pitnou chuť plnou ovoce, koření a čokolády. Kyselina v dochuti je výrazná a pevná, šťavnatá chuť s jemnou pecičkovou hořčinou docela dlouho zůstává na patře. Je tak středně plná a tělnatá, ani těžký hutný mok, ani lehká šťávička. Takové vstřícné, kamarádské pití, které zmizí z lahve, ani nevíte, jak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama