Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Nahodilá degustace II: Bois de Favereau a Croix-Mouton

18. května 2017 v 10:58 | Evas |  Degustace
Další položkou naší víkendové přátelské domácí degustace byly dvě pěkné srovnávací série Bordeaux - čtyři ročníky Château Bois de Favereau a tři ročníky Château Croix-Mouton.


Takže nejdřív Bois de Favereau "Cuvée Jean Jules" (60 % Merlot, 30 % Cabernet Sauvignon, 10 % Cabernet Franc).


Ročník 2011 má pěknou vůni švestek a ostružin, která jde až do marmeládových tónů, s pěknou dávkou kořenitosti a kouře. Chuť je ovocná, přísně suchá, v dochuti výrazná hořká čokoláda. Víno lehce drhne na jazyku, je pěkně ovocité a tak akorát "nasudované", dobře se pije. Do druhého dne zůstalo stejné, takové drsnější, úderné, ale výborně pitné.


Ročník 2012 má vůni podobnou, ale jde ještě více do povidel, k nim se přidává veselejší a nasládlá vůně jahod. Víno je na jazyku měkčí, kulatější a hladší, působí učesanějším a vstřícnějším dojmem než předchozí vzorek. Má lahodnější a mazlivější chuť, působí jemněji. První den se mi z celé čtveřice líbilo nejvíc, ale druhý den se mi zdálo poněkud nudné a o jeho prvenství už jsem nebyla tak přesvědčená.Ročník 2013 - korek! Typický zatuchlý odér překryl ostatní vůně, nemělo cenu něco zkoumat. Chuť se mi zdála nahořklá a prázdnější, nějak nebylo, co zkoumat. Pro zajímavost jsme láhev nechali do druhého dne. Korek se mírně odvětral, přesto byl při prvním přivonění pořád jasně patrný. Překvapivě mi ale chuť přišla v pohodě, blížila se spíš drsnějšímu ročníku 2011 než měkké dvanáctce, a kdyby mi nebylo blbé napájet se vadným vínem, normálně bych řekla, že mi chutná ;)


Ročník 2014 je ovšem velká voňavka! Vůně plná ovoce, hlavně švestek a ostružin, má výrazný vanilkový štych a zcela naplní sklenici i nos. Ovocná chuť je ostřejší, mladistvá, s říznou kyselinou, poněkud přímočará a jednoduchá. Lehce mě zklamala, protože výrazná a bohatá nasládlá vůně slibovala něco jiného. Ale druhý den je zklamání pryč. Najednou je i chuť barevná, vrstevnatější a srovnaná. Pěkné víno, pije se lehce a příjemně.Château Croix-Mouton 2011 má pěknou vůni, která působí tak nějak chladněji a elegantněji než vůně vín Bois de Favereau. Je taky ovocná, ale místo povidel a ostružinové marmelády jsou to spíš šťavnaté nakyslé višně, místo sladkého koření je to spíš káva a tabák. Chuť působí docela tvrdě, drsně, je plná ovoce, hořké čokolády a kávy, je to takové chlapské pití. Stejné je i na druhý den, lehce svírá a drhne, ale krásně voní a dobře se pije.


Ročník 2012 má vůni veselejší, evokuje směs lesního ovoce s pěknou dávkou koření a mléčné čokolády. I chuť je vstřícnější, lahodnější, měkčí, plná ovocných šťáv, dochuť je čokoládová a dlouhá. Druhý den je ještě lepší, ovoce ještě výraznější, mazlivější, šťavnatější. Pěkné víno, z této trojice je to můj favorit.


Ročník 2013 má vůni nejvíc kořeněnou, kouřovou a kávovou a nejméně ovocnou, díky medovému nádechu působí zrale. Višňová chuť má výrazný kávový podtón a působí podle předchozího vzorku trochu tence. Vzadu na jazyku lehce drhne. Předchozí dvě vína se do druhého dne hodně rozvoněla, tohle zůstalo svou vůní nejméně nápadné a výrazné, což nemusí být nutně na škodu, zato chuť se uhladila a zakulatila. Nakonec fajn pití
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 21. května 2017 v 19:41 | Reagovat

Hmm,to musela být parádní degustace...

2 Sajmik Sajmik | 23. května 2017 v 21:05 | Reagovat

Nedávno jsem měl Croix-Mouton 2008 - slušné víno, ale potřebuje vzduch, 4. den bylo nejlepší :-) . Další archivací už se asi nějak zásadně nezlepší.

3 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 13. června 2017 v 12:25 | Reagovat

[2]: Mám Croix-Mouton docela hodně v zásobách, různé ročníky, chtělo by to vertikálu :) A Bois de Favereau taky, někde jsem si uložil myslím i devítku. Drží a zraje to, v kontextu cenu rozhodně, až překvapivě dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama