Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Listopadová vína a tip na novou vinotéku v Uničově

28. listopadu 2017 v 10:29 | Evas |  Jen tak
K listopadu patří husa a mladé víno. S ročním synem mi nějaké dlouhé a pečlivé kuchyňské práce momentálně moc nejdou, jít na husu do restaurace s lezúněm nepřipadá v úvahu vůbec. Venkovní stravování je aktuálně možné tak maximálně v podobě párku v rohlíku a svařáku zhltnutých za chůze, protože kočár nepohybující se déle jak dvě minuty je brán jako provokace. Tak aspoň to mladé víno. Na to jsme pravidelně jezdívali na podzim k oblíbeným vinařům, což letos taky neklaplo.


Tak jsem sáhla po Svatomartinském - konkrétně po trojici vín z vinařství Sedlecká vína. Modrý portugal 2017 měl ve vůni takovou tu výraznou ovocitost, jakou způsobuje karbonická macerace, ale ne natolik silnou, aby mi to bylo protivné (jako jsou mi třeba mladá Beaujolais). Plus jemnou kořenitost a svěží, lehce kořeněnou ovocnou mladistvou chuť s výraznou kyselinou. Fajn pití, ta husa by k němu fakt krásně sedla. Modrý portugal rosé 2017 voněl jako jahody se smetanou a byl lehký jako vánek, svěží, čerstvý, voňavý, s kyselinou, která rolovala ponožky. Z těch tří vín se mi růžové líbilo nejvíc, toho bych klidně zvládla víc! Müller Thurgau 2017 mi moc nesedl, vůně byla až téměř nesnesitelně parfémová a chuť působila dost těžce, kulatě, chyběla ona čerstvá svěžest, která k tak mladému vínu podle mě patří. A bodejť by nechyběla, 13,5 % alkoholu je pořádná darda.Mimochodem, 11. listopadu jsem byla zrovna u rodičů na Moravě a tahle vína jsem koupila v nové vinotéce v Uničově nazvané Vína pro radost. Otevřely si ji dvě bývalé zákaznice dnes už zavřené vinotéky Pravdivá vína, protože jim autentická vína začala chybět. Kromě několika mainstreamových vinařství tu najdete taky vína Tomáše Čačíka, Oty Ševčíka, manželů Kočaříkových, Zdeňka Vykoukala, Petra Korába, vinařství Loigi a maďarské vinné lahůdky od Ráspiho. Tak pokud jste někdo z okolí, skočte se tam mrknout!


No a něco málo od jmenovaných autorů padlo v listopadu i u nás doma. Už při loňské návštěvě ve vinařství se mi hodně zalíbil vlašák Zdeňka Vykoukala. Cuvée Austerlitz Welschriesling 2015 je nádherně minerální víno. Má ve vůni jen jemný náznak ovoce, lehce dřevo, stopu po petroleji typickou pro rýňáky a velmi výraznou mineralitu. Chuť je pevná, křupavá, kamenitá. Je to sebevědomé, elegantní víno, žádná měkká šťávička pro tetičky. Je skvělé! Vzala jsem si ho málo, hergot!


Starosvětské 2013 sur-lie Petra Korába je víno pro podzim jako stvořené. Má krásnou a výraznou podzimně melancholickou vůni sušeného ovoce, bylinkového čaje s medem, propolisu, spadaného listí a vlhké hlíny, zralých jablek a má trošku lékárenský štych připomínající kapky proti kašli. A taky je vůně plná slunce, ale nikoliv toho letního spalujícího, ale toho jemně hřejivého podzimního, toho, kterému nastavíte tvář opravdu rádi a co nejvíc, protože víte, že je to na dlouhou dobu naposledy. Chuť je stejně jako vůně bohatá a proměnlivá, prachově suchá, ovocná, kořenitá i minerální, pevná a výrazná, dlouhá. Krásně se pije!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama