Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Tři veltlíny

29. ledna 2018 v 12:34 | Evas |  Jen tak
Když jsem onehdy zase jednou vyhazovala do kontejneru prázdné lahve, vůbec to nevypadalo na leden, ale spíš na léto - převaha bílých, dokonce jedno růžové, vesměs svěží, čerstvá, lehká vína. Mám na ně nějak chuť! Asi podvědomé vyhlížení jara ;)


Dnes se mrknu na tři veltlíny. Dva z nich jsme si v létě dovezli z letní dovolené v Novém Šaldorfu: Grüner Veltliner 2016 Weinviertel DAC Hundspoint z vinařství Edlinger se nám zalíbil při ochutnávce ve vinotéce v Retzu a Veltlínské zelené EXTRA 2015 z vinařství Piálek&Jäger mi koupil muž jako odškodné za to, že se poflakoval po šaldorfských sklepech, zatímco já uspávala mládě. Rakouský veltlín je téměř bezbarvý a má jemnou květinovo-citrusovou vůni, krásně svěží, příjemnou, lehce kořenitou. Svěží ovocná chuť má delší citrusový závěr a chladivou minerální linku. Je to víno lehké a svěží, ale není to žádná jednoduchá vodička - má strukturu, délku, pevnost. Příjemné pití.EXTRA veltlín od Piálka a Jägera má krásnou zlatou barvu a decentní a elegantní vůni žlutého ovoce, koření a lipového medu. Suchá, ale šťavnatá chuť má příjemně minerální podtón, dlouhou dochuť připomínající zralý grep, a pěknou pevnou kyselinu. Dobře se pije, je elegantní, plné a kořenité, současně živé a svěží.


A do třetice jsme sáhli po Veltlínském zeleném 2016 od Tomáše Čačíka. Vůni má svěží a ovocnou, jemně pepřovou, která láká k napití. Ovocná chuť je lehkonohá a veselá, jemně kořeněná, s delší citrusovou dochutí a pěknou mineralitou. Je to pití lehké a zábavné, živé a samopitné ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama