Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


F jako Frankovka či Falanghina

22. května 2018 v 12:17 | Evas |  Jen tak
Aktuálně u nás doma frčí Maxipes Fík a hlášku pana učitele "F jako Fík" slyším i několikrát denně. Není divu, že mě F jako… napadlo i při pohledu na tyhle dvě lahve, které jsme vypili začátkem května.


Frankovka 2014 Oty Ševčíka mě trochu překvapila, pamatovala jsem si ji jako tvrdší, z počátku trochu nepřístupné víno, které potřebovalo víc času k rozdýchání a otevření se. Tentokrát ovšem působila vesele a mladě, shodli jsme se s ostatními pijáky, že cítíme lehoučké perlení na jazyku. Chuť byla ovocitá, hlavně višňová, lehce kořeněná a čokoládová, kyselina nepůsobila nijak řízně, spíš svěže a čerstvě. Lehké, příjemné pití.
Italské víno Vesevo Beneventano Falanghina IGT 2017 mi brácha koupil ve své oblíbené restauraci Castelli. Kdybyste se náhodou chystali do mého rodného kraje, navštívit hrad Sovinec nebo Rešovské vodopády, určitě zajeďte i do Rudy, vyšlápněte na Křížový vrch a pak se zastavte v téhle restauraci, kde vaří Alessio Castelli. Kdo se nebojí tmy na samotné hranici kraje zubatých žab, může i přespat ;)
Falanghina je lokální odrůda z Kampánie, která se tu pěstuje na vulkanických půdách na úpatí Vesuvu. Víno má ovocně-květinovou vůni, svěží a výraznou, ovšem nevtíravou a příjemnou. Míchá se tu vůně zralých hrušek, svěžích citrusů, jemné květinové tóny a náznak kamenité minerality. Chuť je lehkonohá a ovocně svěží, vínu ale nechybí pevná struktura a pěkná minerální linka. Kyselina je krásně svěží a nečekaně výrazná. Líbí se mi!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama