Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Ve vinařství Porta Bohemica

16. srpna 2018 v 13:45 | Evas |  Ve vinařství
Jsem podnební smolař, neboť v chladném a deštivém týdnu jedu na Šumavu, kde je ještě chladněji a deštivěji, a v pekelném vedru jedu do Polabí, kde je vedro úplně nejpekelnější. A když už si domluvím návštěvu ve vinařství disponujícím chladným sklepem, postihnou podstatnou část rodiny zdravotní potíže a ještě k tomu ta úplně nejpodstatnější část (tj. dvacetiměsíční batole) se ve sklepě bojí a chce trávit čas degustace na rozpáleném dvorku. Himlhergot, můj pomaloučký návrat do vinného života prostě nemůže projít hladce! Ale dost stížností, jinak byla totiž moje první návštěva vinařství za dětného stavu úžasná - strašně milí lidi, kteří dělají hodně dobrá vína, co víc chtít? O vinařství Porta Bohemica slyším ze všech stran, ale kromě letmého setkání s pár vzorky na Jiných vínech před pěti lety, jsem do minulého týdne neměla tu čest se jejich vína normálně napít. Už mi připadalo, že jsem snad poslední na světě! Takže byl čas s tím něco provést.
Vinařství Aleše a Simony Svatošových najdete ve Velkých Žernosekách, zatím v pronajatém sklepě, ale místo pro ten vlastní už existuje. Pořád je podvědomě považuju za úplné nováčky na vinné scéně, ale přitom před sebou mají už desáté vinobraní! Takže zkušenosti už tam jsou a na vínech je znát, že nejde o tápání, ale jednoznačný projev a styl. Sympatická je snaha o omezení postřiků na nutné minimum, ruční sběr, spontánní kvašení a zrání bez zlepšováků, zásahů a s minimem přidané síry.


Stav mých poznámek z ochutnávky ve sklepě je velice tristní, s mužem jsme se střídali v hlídání potomka a i když jsem byla ve sklepě zrovna já, pořád jsem na půl ucha poslouchala, kdy se ozve řev. Pokud víte, že uvádím nesprávné údaje, tak mě prosím opravte, není to záměr. Začali jsme jsme dvojicí vín Müller Thurgau 2017 - hrozny ze stejné trati, stejný způsob zpracování, jen v druhém případě byly posbírány později. Rozdíl v cukernatosti tam ale nebyl, hrozny, ač vyzrálejší, tak trochu naředil déšť. První milerka je travnatá, svěží, chladná a minerální. Druhá je plnější, zdá se nazrálejší, kulatější. Ale naslepo, kdo ví? :)


Charpin 2016 (Chardonnay + Pinot Noir klaret, myslím, že v poměru 3:1). Leží druhým rokem ve dřevě a pomalu si kvasí. Měl prý hodně cukru, ale má i festovní kyselinu a dlouhou živou chuť, suchou a přitom se z ní sliny jen sbíhají. Zábavné víno, moc se mi líbilo. Tramín červený 2017 ležel čtyři měsíce na slupkách v uzavřené nádobě a teď je z něj mok voňavý jak parfém, bylinkovo-květinovo-ovocný, šťavnatý, kořeněný, kulatý. Tuhle formu tramínu jsem ochotna akceptovat :) A pak jsme ještě ochutnali dva Pinoty noir. Mladý ze sudu, ten byl opravdu mladičký, trochu divoký a nervní, ale hezky odrůdový, bude to moc pěkné víno. A od podzimu nalahvovaný pinot 2015, který naopak působil vážněji, podstatně učesaněji, nebýt veselého pomrkávání, řekla bych, že i seriózně. Voněl po zralém tmavém ovoci s lehkým štychem dřeva a kouře a chutnal lahodně a dlouze, měl pěknou pevnou kyselinu a byl prostě moc dobrý! Pak se mi podařilo zakecat jedno Svatovavřinecké a jeden Müller Thurgau, poznámky nemám.


A pak jsme se přesunuli ze sklepa ke Svatošovým do jejich viničního příbytku, krásné chatky ve vinici s tím nejúžasnějším výhledem na Žernoseky, Lovoš a Labe. Dostat se nahoru je ovšem výkon! Nebýt přátel, kočár s mládětem jsem tam nedostala. Tam už jsme jen oddychovali po té dřině, slunili se, koukali do kraje, poslouchali zvuky přírody a pili šumivé Müvé, petnat z milerky, úžasné živé pití, lahodné, harmonické, hravé, zdravé a skvěle pitné.


Bylo to moc fajn odpoledne. Doufám, že se s těmito víny i jejich tvůrci zase potkám! Děkuju.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. srpna 2018 v 21:28 | Reagovat

Better late than never.
Podle toho, že jsem byl poprvé u Svatošů v Žernosekách s jistou Danou z Říčan, usuzuju, že Skleničkovské bedýnky s Portou Bohemikou byly na podzim 2014, a skutečně: http://www.sklenicka.com/hezky-cesky-podruhe/. V lednu 2015 jsem měl oba Svatošovy na degustaci PWT v Internacionalu - http://www.sklenicka.com/fotoblog-z-galadegustace-prague-wine-trophy/. Škoda, žes to nestihla už tehdy, ale nesváděj to na batole:-) Zdravím, vm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama