Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Svatovavřinecké naslepo

9. října 2018 v 14:22 | Evas |  Slepice aneb slepé degustace
O sváteční pátek prodloužený víkend jsme využili k uspořádání další slepé tématické degustace - hlavní roli tentokrát hrála odrůda Svatovavřinecké. Je to k nevíře, ale dosud jsme se vavřincům ani jednou nevěnovali! A to jsme třeba Frankovku zkoumali už podruhé, odvážili jsme se pustit se i do muškátů a vymýšleli kejkle s archivy, a přitom na takovou klasiku, jako je Svatovavřinecké, jsme si dovolili zapomenout! A přitom jsem jen ze své chladničky vytáhla hned devět vhodných kandidátů. Naše obvyklá sestava nakonec dala dohromady úctyhodných 22 vzorků, ale jeden z účastníků bohužel na poslední chvíli ochořel, takže nedorazil a stejně jako jeho vzorky zůstal ležet doma v klidu. Takže do akce nakonec nastoupilo 18 kandidátů. Průběh degustace byl stejný jako vždy - první večer ochutnávka ze zakrytých lahví a následné odtajnění a další dny potom průběžné zkoumání, jak se vína vyvíjejí na vzduchu. Rovnou můžu říct, že jsme dali dohromady velmi pěkné vzorky, až je mi zatěžko psát o nich něco negativního, protože až na pár vad by všechny lahve samy o sobě obstály jako fajn pití na podzimní večer, a tudíž veškerá negativní slova vyplývají jen z velké konkurence, důkladného zkoumání a přímého srovnávání.


Vzorků bylo hodně, pokusím se je seskupit do nějakých souvisejících celků.


Svatovavřinecké z Čech


Česká oblast nabídla silnou a velice povedenou sestavu. Začnu hned tím nejlepším - Svatovavřinecké 2017 z vinařství Porta Bohemica (měli jsme láhev popsanou jen fixou, jinak se prodává jako St. Laurent) mělo tmavší pinotovou barvu a krásnou ovocnou a sladce působící vůni plnou švestek a višní. Jeho chuť byla harmonická, vespod nasládlá, v závěru s pěknou živou kyselinou, lahodná, plná zralého ovoce. Je to víno lehké, svěží, úžasně pitné, nic nikde netrčí, není tam nic navíc, ani mu nic nechybí. Fakt dobré, jedno z nejlepších. Ani kabinetní Svatovavřinecké 2016 z Vinných sklepů Kutná Hora (trať Nad Kapličkou) nebylo marné, mělo chladně působící mladistvou vůni, barvu lehce do fialova, veselou, šťavnatou a živou chuť s výraznější kyselinou a zajímavou minerální linku, která se projevem táhla od prvního nadechnutí až k dosti dlouhé dochuti. Dva vzorky byly z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem - pozdní sběr 2013 a české zemské 2015. Zemské vonělo i chutnalo jako jablečný mošt - láhev se nakonec vypila, protože to vůbec nebylo blbé, ale nějak víc víno popisovat nemá smysl, protože evidentně nebylo v pořádku. Reputaci roudnickým Lobkowiczům zachránilo Svatovavřinecké 2013 - měla světlejší barvu, zpočátku lehce těkavky ve vůni a závan po náplasti (mezi komentáři padlo i legendární lepidlo Kanagom), ale po krátkém odvětrání zůstala pěkná vůně zralého ovoce a medových perníčků. Pavouk zahlásil, že cítí Vánoce a byl to přesný popis! Chuť byla kulatá a mazlivá, lahodná, svou nasládlostí korespondovala s vánoční vůní. Pěkné víno, i další dny bylo pořád velmi příjemné. A z Čech jsme okusili ještě Svatovavřinecké 2015 Luďka Vondráka z Mělnicka (jakostní víno, trať Turbovická). První den nijak zvlášť nezaujalo, mělo nevýraznou vůni, která se nevyznačovalo ničím typickým či pro mě pojmenovatelným, prostě takové běžné červené. Tipovala jsem nějaký starší ročník, zdálo se dost nazrálé. Další dny se mi líbilo víc a víc, postupně se rozvonělo ovocnými vůněmi a lehce čokoládou, nazrálý dojem byl přítomný pořád, nakonec se z něj vylouplo nekomplikované, ale příjemné pití s ovocnou chutí a lehkou čokoládovou hořčinou v závěru.Znovínské vavřince


Jakostní Svatovavřinecké 2017 ze Znovína překvapivě patřilo k nejlepším vínům večera, navíc bylo během následujících dní čím dál lepší. Mělo krásně bohatou, barevnou vůni zralého ovoce, sladkého koření a medu a lahodnou, plnou, sametově mazlivou a současně pěkně živě šťavnatou chuť s příjemnou pecičkovou nahořklostí vespod a pěknou kyselinou v delší dochuti. Opravdu povedené pití. Zákulisní zdroje tvrdí, že i druhý vzorek ze Znovína, jakostí Svatovavřinecké 2015, je standardně velmi dobré víno, náš kus měl ovšem korkovou vadu, takže bohužel vypadl ze hry.Dva duby

Sešlo se hned pět kousků od tohoto dolnokounického vinařství. Vína to byla jednoznačně nejproměnlivější a nejrozporuplnější, co platilo první den, už bylo druhý den úplně jinak, něco šlo do háje, něco bylo bůhvíkolikátý den boží. Žádná nuda zkrátka. Nejvíc se mi líbilo víno Ex Insula Hortensi 2011 (trať Pod Jakubem, Ivančice) - první den sice vystrašilo poněkud těkavým mixem ovocitosti, dvorečkové divočiny, výrazné šťavnatosti a dost ostrého řízu, další dny se ale proměnilo v harmonické pití plné zralé ovocné šťávy, barevných ovocných vůní, lehce animálního štychu a příjemně pitné chuti. A pro srovnání Ex Insula Hortensi 2013. Kdybych nevěděla, že to musí být vavřinec, hádala bych krásný ukázkový Pinot Noir - podle barvy i teplé vůně jahodové marmelády a jemného koření. Víno působilo akorát zrale, elegantně, mělo kouzelnou vůni a velmi příjemnou chuť. Ovšem druhý den mě nebavilo vůbec, divné vůně, podivná dochuť. Dva ročníky jsme mohli porovnat i u vína Ex Monte Lapis (Karlov, Dolní Kounice). 2012 mi způsobil nejdřív zelený šok svou intenzivní "vůní" lopuchu a hluchavek, kterou postupně vystřídala docela fajn ovocně-kořenitá aromatika. Podle chuti s výraznou vyšší kyselinou bych tipovala, že jde o dost mladé víno. Zelené tóny ve víně divočily i během následujících dní, ale zralá švestkovo-kávová vůně s nimi statečně bojovala. Kdo z nich měl zrovna navrch, se měnilo z hodiny na hodinu. Dost rozporuplný kousek. Ex Monte Lapis 2015 mělo jasně červenou barvu, acetonový štych při prvním nadechnutí, chladnou, kamení evokující vůni s lehce zemitě-sklepním odérem. Tady jsem naopak myslela, že jde o víno podstatně starší. Následující dny se víno usadilo a uklidnilo, taková ta selská zemitost ale byla pořád patrná, těkavky vytěkaly, ovoce a koření získalo prim, takže u mě dobrý! A pak ještě Ex Opere Operato 2015 (Nová Města, Dolní Kounice), úplně jiné víno, než ostatní dvoudubová! Zdá se mi, že jemně perlí, je velice živé, malinová barva i vůně, výrazná ovocitost, slinosbíhavá šťavnatost, pěkná veselá kyselina, taková malinovka prostě. Mladost, hravost, radost a veselá ovocitost první a druhý den, pak mi v něm začalo něco vadit. Nevím, proč se divím - vína jsme otevřeli v kořenový den! Příště si musíme dát pozor, přátelé ;)


Svatovavřinecká od Autentistů

Velmi pěkné bylo Svatovavřinecké 2015 Tomáše Čačíka (Padělky, Kobylí). Mělo intenzivnější barvu, až lehce do fialova, a pěknou višňovo-švestkovou vůni, elagantně kořenitou, měkkou ovocnou chuť s výraznější kyselinou v závěru. Příjemné, voňavé, přátelské, velice dobře pitné víno. Svatovavřinecké 2017 od téhož vinaře potřebovalo k nadýchnutí trochu víc času, do vstřícné a veselé ovocnosti se rozvinulo až druhý den, zpočátku působilo dost sevřeně a nevýrazně. Dát mu čas se vyplatí, další dny se i z tohoto mladého vzorku stalo příjemně pitné víno, i když ve srovnání s předchozím vínem spíše nenápadné. Opravdu potěšilo a vzhledem k stáří příjemně překvapilo Svatovavřinecké 2009 Petra Korába (Víckov, Boleradice). Mělo teplou, měkkou vůni sušených třešní a kávy s mlékem a lahodnou, kulatou, sametově hladkou ovocnou chuť s čokoládovým podtónem. Nazrálé, ale pořád v dobré kondici, krásně pitné, navíc v pohodě ustálo i několik dní v otevřené lahvi. Tenhle vavřinec se opravdu povedl! A ještě jednou Petr Koráb - Saint Laurent 2015 mi připadal strašně vtipný, asi jsem nikdy nepila víno, které by tak výrazně vonělo po kmínu a anýzu. Mělo pěknou červenou barvu a velice příjemnou harmonickou ovocnou chuť, kulatou a mazlivou, skutečně velmi lahodnou. No ale ten kmín! Byl tam i další dny a bylo to fakt vtipné. Zábavné víno :)

Poslední dva vzorky ani nebudu zmiňovat, byly vadné, jeden korek, jedno perlení a kvašení, škoda. I když škoda - kdyby těch pár vad nebylo, vždyť bychom ani neměli u stolu co řešit! Všechny vzorky (opakuji, že i ty, kde zaznělo nějaké negativní hodnocení - to je totiž výsledkem opravdového šťourání a pitvání) byly nadprůměrné a tak bychom vlastně jen seděli, samozvaně pomlaskávali a souhlasně přikyvovali. Tak nám aspoň trocha perlení a korkového smrádku udělala pár kruhů na hladině ;) Díky, přátelé, a těším se na další kolo!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 PepaK PepaK | E-mail | 14. října 2018 v 17:18 | Reagovat

Jen si dovolím malou reklamu na příští kolo :-) SV Ota Ševčík 2015-16-17 !!!

2 Evas Evas | E-mail | Web | 14. října 2018 v 21:30 | Reagovat

[1]: No jo, vlastně, vždyť my jsme neměli žádný SV od Oty! Velká chyba, že?

3 PepaK PepaK | E-mail | 14. října 2018 v 23:26 | Reagovat

jj...velká :-) ... např.parádní SV16
O.Š mě překvapil víny r.2017 ... nový styl, lehčí méně alkoholická vína ... neskutečné pitelná a návyková ... SV17,SG17, ... tak snad v některé z příštích recenzí :-)

4 Evas Evas | E-mail | Web | 15. října 2018 v 22:55 | Reagovat

[3]: Tak to jsou skvělé zprávy! Přiznám se, že mi ty vyšší alkoholy někdy už docela vadily. Jsi posel dobrých zpráv ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama