Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Třikrát Žernosecké vinařství

16. října 2018 v 13:32 | Evas |  Jen tak
Z dovolené na Litoměřicku jsme si dovezli několik lahví z Žernoseckého vinařství, tak se jimi postupně propíjíme. První volbou byl Müller Thurgau 2016, pozdní sběr (trať Pod Lovošem, Lovosice). Je to suché víno s asi 2 gramy zbytkového cukru a necelými šesti gramy kyselin. Má šťavnatě působící vůni zralého ovoce, sladkých jablek a květin a kulatou, plnou, šťavnatou chuť. Víno působí docela tělnatě, nasládle, jakoby zbytkového cukru bylo víc, ale je to nejspíš dojem vytvářený vyšším alkoholem (13 %). V delším závěru se výrazněji projevuje pěkná citrusová kyselina, která nasládlost dobře vyvažuje a odlehčuje onu mohutnost. Pěkné víno, vyvážené, dobře se pije.
Hodně se mi líbilo kabinetní rosé Svatovavřinecké + Dornfelder 2016. Má vyšší barvu a spíš lososovou mixnutou s cibulovou slupkou, než jásavou holčičí růžovou. Voní jemně a elegantně po drobných zahradních plodech a má chladnou, přísně suchou, poměrně tělnatou ovocnou chuť. Není to sladká bazénová voňavka bez duše, ale elegantní, pevné, trochu strohé a řízné víno, které se pije doslova samo.

Z červených jsme vyzkoušeli jakostní Modrý Portugal 2016. Má pěknou teplou vůni ostružin a dalšího ovoce, lehce kořeněnou a evokující zaprášenou půdu a staré dřevo. Chuť mě ale baví o něco méně, zdá se mi trochu neharmonická, něco mě štípe na jazyku a jakoby něco chybělo k tomu, abych mohla říct, jo, to bylo lahodné víno. Rozhodně není vadné nebo špatné, ale pěkná vůně nejspíš slibovala něco víc. Ovšem láhev jsme taky v pohodě vypili. Takže se mi, zdá se, potvrdil dojem, který ve mě zanechala ochutnávka na Lovosickém koštu - bílá vína z Žernoseckého vinařství mi sedí lépe než červená.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama