Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Podzimní pití z Čech, Moravy a Rakouska

7. ledna 2020 v 12:36 | Evas |  Jen tak
Dnes pár slov o vínech, která jsme vypili na přelomu podzimu a zimy, červená a bílá pěkně fifty fifty!
Saint Laurent 2017 z Vinařství Vykoukal (trať Stará Hora, Újezd u Brna) si poležel déle než rok na hrubých kalech ve starším dubovém čtyřsetlitrovém sudu a přímo ze sudu šel do láhve. A já z něj do kolen! No, to jsem si maličko zapřeháněla, mám už starý kolena, takže na nějaký prostocviky si dávám sakra pozor, ale jako nadchlo mě tohle víno hodně! Má tmavší rubínovou barvu a pěknou ovocnou, hlavně asi višňovou vůni, s pěkným štychem tabáku, kouře a lehce i kůže. Chuť je báječná, ovocná, lehce pecičky, plno šťávy, má to tělo i strukturu, současně lehkost a energii, pěkně dlouhou dochuť opět velice příjemnou, višňovou, i ta dochuť je plná ovoce, nikoli jen samotná kyselina, jak to někdy bývá. Parádně se pije, je hramonické, živé, vstřícné. Boží prostě. Zdeňku, proč jsem si jako vzala jenom dvě flašky?!Jakostní Modrý Portugal 2017 z Žernoseckého vinařství naopak nijak zvlášť nenadchnul. Měl nevýraznou, spíš animální vůni a hladkou a kulatou chuť, na můj vkus až příliš měkkou. Ovocná chuť byla umně zakryta docela výraznou spáleninou. No, vypila jsem ho. Vrozená spořivost posílená životem s rodičovským příspěvkem mě i portugal z Žernosek donutí vypít. Ale už si dám pokoj, ani minule to s portugalem nedopadlo...


Zato Riesling Smaragd Terrassen 2016 z Domäne Wachau velice potěšil! Měl světle zlatou jiskrnnou barvu a moc příjemnou ovocitou "žlutou" vůni s jemným štychem po zeleném jablku, listí a lipovém květu. A parádní petrolejový nádech. Chuť byla celkem řízná, chladná, s výraznou kyselinou a velmi dlouhou citrusovou dochutí. Pěkný ryzlink, dobré pití.


No a zpátky na Moravu: Neuburger 2018 od Oty Ševčíka. Má čerstvou, lehce herbální, mírně ovocitou, ale hlavně parádně omítkovou vůni! Kdo netuší, jaká vůně je omítková, tak fofrem přestěhovat do novostavby nebo na brigádu! Šťavnatá chuť s výraznou kyselinou, která ovšem nijak netrčí, a dlouhou navinulou dochutí, plná až hutná struktura, která ale nepůsobí těžkopádně. Je to čerstvé, živé, současně plné a elegatní víno. Výborné. Má jediný problém - stejně jako to úvodní Svatovavřinecké se strašně rychle pije!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 supice supice | E-mail | Web | 2. března 2020 v 11:25 | Reagovat

Týjo, zajímavý blog:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama