Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Mineralita v láhvích z Dobré vinice

18. května 2020 v 8:25 | Evas |  Jen tak
Šaldorfské vinařství Dobrá vinice rozděluje svoje vína do tří kategorií - prémiová vína, pinoty a řada Natura. Posledně jmenovanou skupinu tvoří vína, o kterých se na webu vinařství píše, že jsou příjemně svěžího charakteru a jsou vyráběna převážně z hroznů mladších vinic pro denní radost z jídla a pití. A je to pravda, protože radost opravdu udělají ve všední den i ve svátek! Nechápu, proč Dobrou vinici nepijeme častěji, budeme to muset napravit. Všechna tři vína Natura ročníku 2018 jsou přesně to, co člověk během koronavirového domácího zevlování potřebuje - osvěžení, nakopnutí, ideální doplněk k prvním jarním posezením na terase a zasloužená odměna po práci na zahradě.Cuvée Kambrium 2018 (Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský) je skvěle pitné, výrazně minerální víno. První dojem je "kamení s citrusy" :) Minerální slaná chuť, která zůstává dlouho vzadu na jazyku, k tomu herbálně-květinový nádech a kapka limetkové šťávy ve vůni i v chuti. Víno působí chladně, parádně osvěží, povzbudí. Je vyrovnané, suché až praští, moc dobré.


Cuvée Národní park 2018 (Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský) je ještě výrazněji minerální, vůně je zpočátku méně ovocná, méně citrusová než u Kambria. Nejvíce ovocných vůní evokujících žluté pody, ryngle, meruňky, hrušky, pak vystupuje až z prázdné sklenice. Chuť je lehká, svěží, kamenitá, dost dlouhá, s pěknou citrusovou kyselinou v závěru. Pije se doslova samo, s radostí a lehkostí.


ller Thurgau 2018, kromě toho, že je stejně jako obě předchozí vína ztělesněním minerality, dokáže na okamžik (tak dlouho totiž trvá, než do vás flaška zahučí) přenést přímo do vinařství, v případě Dobré vinice přímo do pískovcového sklepa. Víno mírně opalizuje, ovocité tóny ve vůni působí zpočátku trochu přidušeně, víno je čerstvé, živé, ještě lehce nervní. Takové, jaké vám dají ochutnat ve sklepě, přímo ze sudu. Boží, ideální podoba milerky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama